#Zostańwdomu z dziećmi – zajęcia kreatywne

07.02.2021

Photo by davisco on Unsplash


Sytuacja w kraju nadal zmusza do dłuższego przebywania w domu, więc jako rodzice musimy wciąż mierzyć się z zadaniem dbania o rozwój naszych dzieci. Jestem zwolennikiem szukania pozytywnych stron i zachęcam Was do przyjęcia takiej samej postawy – zawsze są jakieś możliwości, które warto wykorzystać. Problem koronawirusa jest globalny – dotyczy nas wszystkich – i pomimo wielu negatywnych zmian w codziennym życiu, ludzkość stara się znaleźć rozwiązania służące dobrym celom. W tym artykule skupię się na opcjach, które znalazły się w zasięgu ręki dzięki technologii – a konkretnie Internetu.

Jeszcze kilka miesięcy temu większość z nas miała bardzo napięte grafiki i musieliśmy się sporo nagimnastykować, aby znaleźć czas na pewne rzeczy – na przykład wspólne obcowanie z kulturą i sztuką. Ponieważ ośrodki działające w tym obszarze zostały zamknięte, skorzystano z możliwości bycia blisko ludzi dzięki opcji online. Jeśli do tej pory nie udało Wam się zabrać Waszych pociech do centrum kulturalnego lub naukowego, teraz macie możliwość nadrobienia tych zaległości wirtualnie (za darmo). Poniżej znajdziecie kilka wartościowych propozycji dla Was i Waszych dzieci.

Kultura i sztuka

Kultura i sztuka to nie tylko podziwianie wystaw czy przeżywanie emocji. To także zajęcia artystyczno-edukacyjne, które wzbogacają nas intelektualnie, wielopłaszczyznowo. Możliwe, że dzięki takiej formie rozrywki połączonej z nauką rozpali się w waszych dzieciach iskra kreatywności. Możliwe również, że odkryją w sobie artystów. Jedna z najbardziej znanych galerii sztuki – „ Zachęta” – prowadzi zajęcia online. Więcej informacji znajdziecie na stronie Facebook galerii.

Muzyka

Muzyka niesie ze sobą wielki ładunek emocjonalny  i jest nieoceniona w kwestii rozwoju – zarówno ruchowego, jak i mentalnego. Więcej o tej formie zajęć edukacyjnych i jej wpływie (i nie tylko o tym) znajdziecie w moim artykule z marca – tutaj. Polskie Radio uruchomiło audycje i słuchowiska przeznaczone dla dzieci, można je znaleźć na stronie pod tym linkiem. Oprócz tego, znajdziecie tam również konkursy, gry i zabawy dla najmłodszych.

Nauka i nie tylko

Centrum Nauki Kopernik to wspaniałe miejsce, gdzie można przyswoić naprawdę dużo wiedzy. To nie tylko pokazy, ale także interaktywne zajęcia rozbudzające ciekawość i chęć zgłębiania obszarów naukowych na własną rękę. Wychodząc naprzeciw sytuacji przymusowego pozostania w domu, Centrum organizuje wirtualne spacery po swoim kompleksie oraz sesje na żywo z ekspertami. Więcej na temat wydarzeń online znajdziecie na Facebooku ośrodka.

W Internecie pojawia się bardzo dużo głosów rodziców, którzy krytykują obecną formę edukacji online organizowaną przez szkoły. Warto wesprzeć swoje dziecko nie tylko własnym czasem i wiedzą, można sięgnąć także po materiały z innych źródeł. Wydawnictwo MAC udostępnia niemal 2000 podręczników i materiałów do nauki na swojej stronie, zajrzyjcie tutaj.

Technologia może być pomocna w naszym życiu, o ile oczywiście nie zajmuje nam całego wolnego czasu. Często innowacyjne rozwiązania ułatwiają nam wiele spraw a ich twórców cechuje ciekawość i nieszablonowe podejście do wyzwań. Te same cechy znajdziemy u najmłodszych, dla których rzeczywistość nie jest taka oczywista. Może warto zapoznać dziecko z tematem kodowania. Kto wie – możliwe, że w niedalekiej przyszłości stworzy coś niesamowitego, co wpłynie pozytywnie na świat. Kursy programowania dostępne są dla dzieci od lat 4, a znajdziecie je na stronie studia Code.org.

Czas online z dzieckiem można wykorzystać w dobry sposób i połączyć rozrywkę z edukacją. Nie zastąpi nam to spędzania czasu na łonie natury ani zabaw na świeżym powietrzu, ale zamiast włączać dziecku bajkę, można sięgnąć po formę edukacji, która jeszcze niedawno była poza zasięgiem lub po prostu nie było na nią czasu.

Autor: Jakub Turkowski

Inne teksty, które mogą cię zainteresować

Aplikacje wspierające zdrowie psychiczne

Jak wybierać treści dla dzieci? Jakie bajki, filmy czy gry będą najlepsze? Co wziąć pod uwagę?