Dlaczego dziś biblioteki są ważniejsze niż kiedykolwiek?

16.01.2020

Photo by 🇸🇮 Janko Ferlič – @specialdaddy on Unsplash


Pojęcie szumu informacyjnego towarzyszy nam od blisko dwóch dekad. Wraz z rozwojem Internetu oraz jednoczesnym niższym poziomem wejścia w nowe technologie, do sieci codziennie trafiają miliony tekstów, które bardzo często nie są weryfikowane. Wśród tego chaosu niezmiennie jak opoka stoją biblioteki, w których znajdziemy wyselekcjonowane informacje. Poniżej w siedmiu punktach wymienimy, dlaczego naszym zdaniem dziś biblioteki są ważniejsze niż kiedykolwiek.

1. Alternatywa wobec szumu informacyjnego

Biblioteki oferują wiedzę, która podlega weryfikacji już na etapie publikacji przez wydawnictwo. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z publikacją drukowaną czy elektroniczną, ktoś wcześniej podjął się jej redakcji, wydania i następnie skatalogowania. To pozwala czytelnikowi dotrzeć do naprawdę wartościowych treści. W świecie, którym rządzi szybkość przetwarzania danych, mała wrażliwość na nieprawdziwe informacje oraz nadprodukcja treści, to biblioteki stoją na straży ładu i porządku informacyjnego. Są podstawowym elementem – przydatnym w budowaniu społeczeństwa wiedzy.

2. Dostępność do uporządkowanych publikacji

Umiejętność szybkiego wyszukiwania informacji zyskuje coraz bardziej na wartości. Dziś liczy się czas dotarcia do odpowiednich danych. To właśnie w ramach bibliotek często mamy do dyspozycji uporządkowane zbiory – wysokiej jakości bazy i katalogi są podstawą dla wszystkich dziedzin nauki. Ponadto zapisanie do danej biblioteki często umożliwia korzystanie z katalogów i baz, niedostępnych w inny sposób.

3. Spokojne miejsce do czytania oraz nauki

Czytelnie bibliotek to oazy spokoju w zagonionym świecie. Coraz rzadziej mamy możliwość posiedzenia w ciszy, aby oddać się lekturze czy nauce. W krajach zachodnich dąży się coraz silniej do wydzielenia przestrzeni ciszy w miejscach publicznych np. centrach handlowych czy poczekalniach. Tę samą rolę od wieków pełnią biblioteki, stanowiąc swoistą enklawę. Od stuleci nie zmieniła się w nich podstawowa zasada – konieczność zachowania ciszy i spokoju. Zapotrzebowanie na takie miejsca stale rośnie.

4. Miejsce pierwszego zapoznania z książką

Żeby nauczyć się z publikacji korzystać, trzeba najpierw poznać świat książek. Wydawałoby się, że w świecie nowoczesnych technologii, ciągle brakuje na ten moment miejsca. A to właśnie biblioteki są najczęściej instytucją pierwszego kontaktu dziecka z książką. Dla przykładu „Mała książka – wielki człowiek” to ogólnopolska inicjatywa Instytutu Książki, która zachęca rodziców kilkulatków do przyjścia do biblioteki i czytania dzieciom. W zamian otrzymają dla swojej pociechy wyprawkę czytelniczą. Pierwszy kontakt dziecka z biblioteką, rzadko bywa już wówczas ostatnim.

5. Miejsce rozwoju dla uczniów

Biblioteki szkolne, które są prężnie prowadzone, mogą stanowić nieocenione miejsce nauki dla uczniów. Tak, jak już wspomnieliśmy, sam aspekt spokoju i możliwości wyciszenia w czytelni jest bardzo ważny. Do tego dochodzą zajęcia biblioteczne, spotkania autorskie i inne inicjatywy. Pozwala to wyzwolić w uczniach często zapomnianą kreatywność.

6. Budowanie lokalnej społeczności

Biblioteki publiczne są również częstym miejscem spotkań lokalnych społeczności. Dużą przewagą bibliotek nad innymi instytucjami kulturalnymi jest fakt, że mogą przedstawić ciekawą propozycję dla każdej grupy wiekowej odbiorców. Poza tym biblioteki często gromadzą zbiory dotyczące lokalnej historii i społeczności. Dzięki nim trwa pamięć o dawnych wydarzeniach w regionie czy ludziach. Często są to publikacje, których nie można znaleźć już w żadnym innym miejscu.

7. Dostępność wiedzy

Ostatni i zarazem spinający w całość punkt. Biblioteki to miejsca, które oferują wiedzę dostępną dla każdego, niezależnie od statusu społecznego czy zasobności portfela. Brak jest tutaj barier finansowych, które coraz częściej dochodzą do głosu i w przypadku nowoczesnych technologii. Biblioteka była i jest miejscem przyjaznym dla każdego.

Trwając w świecie nowoczesnych mediów oraz natłoku informacji, warto dziś na nowo przyjrzeć się bibliotekom. Mimo wróżenia ich końca, one nadal są, były i będą, stanowiąc solidny fundament wiedzy.

Autorka: Anna Starek-Wróbel


Inne teksty, które mogą cię zainteresować

Prawdziwe emocje w świecie wirtualnym – o co chodzi?

Jak uczyć odpowiedzialności społecznej w erze nowych technologii?