Po co nam zdrowe nawyki cyfrowe w pracy?

05.07.2022

Photo by Christin Hume on Unsplash


Wielu z nas pracuje w modelach zdalnych lub w modelach hybrydowych. Kiedy część czasu spędzamy w domu, a część w biurze, szczególnie ważna jest umiejętność budowania świadomego korzystania z narzędzi cyfrowych. Czym skutkuje dla nas brak zdrowych nawyków cyfrowych w czasie pracy?

Coraz więcej z nas pracuje z domu oraz buduje zespoły pracujące zdalnie. Wprowadzenie edukacji dotyczącej budowania zdrowych nawyków cyfrowych oraz świadomego korzystania z narzędzi cyfrowych jest więc kluczowe. Wiedza ta jest bezpośrednio związana nie tylko z pracą hybrydową. Łączy się również z zagadnieniami wypalenia zawodowego czy wypalenia cyfrowego. Dotyczy także zarządzania naszą koncentracją i uwagą.

Czy w ogóle myśleliście o tym, jak bardzo narzędzia cyfrowe wpływają na jakość Waszego życia – nie tylko tego w pracy? Warto znać zagrożenia, jakie na co dzień niesie ich nadmiar.

Konsekwencje nadmiaru narzędzi cyfrowych dla pracowników

Zmiany zasad pracy wymagają od pracowników świadomego zarządzania czasem ekranowym oraz cyfrowym stresem. Model hybrydowy sprzyja rozmyciu granic między czasem prywatnym i zawodowym. Może również budować u pracowników pewnego rodzaju napięcie spowodowane poczuciem bycia nieustannie dostępnym.

Brak umiejętności budowania zdrowych nawyków cyfrowych, świadomego korzystania z narzędzi cyfrowych, w tym zarządzania uwagą, może prowadzić między innymi do:

 • zaburzenia koncentracji,
 • przeciążenia informacyjnego,
 • przemęczenia,
 • problemów ze zdrowiem (np. bóle oczu, głowy czy stawów),
 • izolacji społecznej,
 • zmniejszenia satysfakcji z pracy,
 • wypalenia zawodowego.

Pamiętajmy, że praca zajmuje nam większość dnia – powyżej wypisane konsekwencje to jedynie część skutków, jakie niesie ze sobą nieumiejętne korzystanie z narzędzi cyfrowych. To nie tylko zagrożenie dla naszego zdrowia czy dobrego samopoczucia. To także realny wpływ braku umiejętności cyfrowych pracowników na kondycję firmy. Zdrowi, wypoczęci pracownicy to lepiej wykonana praca, a więc i lepsza sytuacja w biznesie. To z kolei przekłada się na to, co jest jedną z najlepszych motywacji do pracy: na nasz sukces finansowy.

W czym pomogą nam zdrowe nawyki cyfrowe w pracy?

Od czego warto zacząć? Spróbujmy na początek pozytywnie się nastawić, zbudować świadomość problemu. Budowania dobrych cyfrowych nawyków można nauczyć się w przyjemny sposób. Zarówno tworzenie równowagi cyfrowej, jak i zwiększenie produktywności w pracy, mogą iść ze sobą w parze. 

Dla własnego zdrowia i lepszej efektywności zawodowej warto pomyśleć o tym, że wiedza dotycząca TECH – LIFE BALANCE pozwala nam m.in. na:

 • określenie funkcji narzędzi cyfrowych, których potrzebujemy w pracy i w domu,
 • stworzenie skutecznych barier przed skutkami nadmiaru narzędzi cyfrowych, co przekłada się na wzrost jakości życia i na lepsze samopoczucie,
 • zdefiniowanie świadomego odpoczynku i znalezienie codziennej równowagi,
 • poprawienie kontaktów międzyludzkich, również w rodzinie,
 • celowe wprowadzenie mikro-nawyków ułatwiających koncentrację, zmniejszających napięcie.

Świadome korzystanie z narzędzi cyfrowych bez zdrowych nawyków w pracy nie może się obejść. Odpowiedzią na takie potrzeby jest nasza oferta skierowana do biznesu, która w lekki i przyjemny sposób pomaga budować zdrowe cyfrowe nawyki w pracy. Warsztaty odbywają się wyłącznie na żywo i są zaprojektowane pod indywidualne potrzeby każdego z zespołów, a prowadzą je eksperci współpracujący z UMMS. To jedna z możliwości poprawy jakości dnia pracy, co w konsekwencji przełoży się na jakość naszego codziennego funkcjonowania.

Autorka: Paula Kielar


Inne teksty, które mogą cię zainteresować

Jak pracodawcy mogą zadbać o zdrowe cyfrowe nawyki pracowników?

Czym jest zmęczenie cyfrowe?