Nauczyciele i media społecznościowe

22.01.2020

Photo by Laika Notebooks on Unsplash


Media społecznościowe są dla wielu osób nieodłącznym elementem życia. W przypadku zawodu nauczyciela może to nastręczać pewnych kłopotów. W artykule odpowiemy na pytanie, czy oraz jak efektywnie korzystać z social mediów będąc nauczycielem.

Pamiętajmy po pierwsze, że w sieci nie jesteśmy anonimowi, a więc wszystkie działania podlegają ocenie innych. Przy relacji na przykład klasa-wychowawca, może okazać się to szczególnie kłopotliwe. Ponadto nauczyciel czynnie korzystający z mediów społecznościowych narażony jest na spotkanie niepochlebnych opinii na swój temat. Hejt w sieci może dotknąć każdego, bez wyjątku. Chociaż pewne grupy społeczne mogą (z racji wykonywanego zawodu), być na nie szczególnie narażone. Dlatego tak ważne jest spokojne i wyważone podejście do tematu oraz nie uleganie emocjom.

Netykieta w mediach społecznościowych przede wszystkim

Czy wobec możliwości bycia niesprawiedliwie ocenianym, należy rezygnować z korzystania z mediów społecznościowych? Na pewno nie. Nieistnienie w sieci nie rozwiązuje problemu. Warto jednak, aby profil nauczyciela w mediach społecznościowych świecił przykładem dla innych. Z całą pewnością prędzej lub później będzie poddany analizie przez obserwatorów. Dlatego też lepiej zrezygnować z nieuprzejmego komentowania różnych materiałów, wypowiadania bardzo kontrowersyjnych opinii, a udostępniane przez siebie informacje trzeba dobrze selekcjonować. Toczone na facebookowych grupach dyskusje najlepiej prowadzić w tonie spokojnym, nie dając się sprowokować. Dzięki temu w razie konfrontacji nie ma się czego wypierać lub wstydzić.

Nauczyciele jak najbardziej powinni mieć własne zdanie na dany temat i móc je głośno wypowiadać, bez względu na komentarze innych. Natomiast istotą problemu jest to, aby opinie te wyrażać w sposób kulturalny i nie dać się ponieść emocjom.

Prywatne czy publiczne?

Wiele osób sugerowałoby, że najlepiej prywatne wypowiedzi publikować z fałszywego konta, chociaż nie jest to np. zgodne z regulaminem Facebooka. Jednakże zdecydowanie lepiej postawić jest na autentyczność, pamiętając, że w sieci nie ma materiałów prywatnych. Pomimo ustawień bezpieczeństwa w aplikacjach, które ukryją przed ciekawskimi oczami np. prywatne zdjęcia, zawsze musimy dopuścić możliwość awarii, która je samoczynnie upubliczni. Czy wtedy będziemy mogli „spać spokojnie”? Warto każdą dodaną informację czy fotografię, traktować jakby była widoczna dla wszystkich. To pozwoli nam na zastanowienie się, co wrzucamy do sieci i w konsekwencji  selekcję materiału jeszcze przed publikacją.

Wykorzystanie mediów społecznościowych w celach edukacyjnych

Oprócz posiadania profili prywatnych, media społecznościowe można idealnie wykorzystać do celów edukacyjnych. Wymaga to wprawdzie poświęcenia odpowiedniej ilości wolnego czasu, ale może zaowocować nawiązaniem bardzo dobrych relacji z uczniami oraz ich rodzicami. Uczniowie są z reguły wyjątkowo aktywni w sieci, więc z ciekawością będą śledzić fanpage czy instagramowy profil stworzony przez ich nauczyciela. Trzeba pamiętać, że ciągle nie są to popularne w Polsce rozwiązania, mimo, że dostępne narzędzia on-line umożliwiają całe spektrum proedukacyjnych działań.

Ciekawie prowadzony fanpage może zachęcić nie tylko do nauki danego przedmiotu, ale także pokazać uczniom szersze perspektywy np. zawodowe. Publikacja ciekawostek spoza podstawy programowej często ukazuje zupełnie inny obraz danego przedmiotu. Prowadzony profil może być poświęcony również problemom ogólnoszkolnym – np. traktować o cyberprzemocy, informować o możliwości uzyskania wsparcia czy zawierać ogólne wskazówki, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Pamiętajmy, że takie wiadomości mają silniejszą moc działania niż anonimowo umieszczane informacje. Uczniowie wiedzą, że stoi za nimi konkretna, realna osoba, do której mogą dodatkowo podejść w szkole i porozmawiać.

Demonizowanie social mediów w przypadku nauczycieli nie jest właściwe. Owszem, jest to zawód, który znajduje się na przysłowiowym świeczniku, ale właśnie także dlatego nauczyciel może wykorzystać swój potencjał w słusznej sprawie. Najistotniejsze, aby pamiętał o wyważonych wypowiedziach oraz złudnym poczuciu prywatności. Media społecznościowe to potężne narzędzie proedukacyjne i warto z niego skorzystać.  

Autorka: Anna Starek-Wróbel


Inne teksty, które mogą cię zainteresować

Komunikacja w sieci – jak to zrobić?

Konflikt klasowy w sieci – co z tym zrobić?

Co to są dobre nawyki w sieci?