Odpowiedzialność społeczna w erze nowych technologii

04.03.2020


Coraz więcej europejskich szkół w programach nauczania kładzie nacisk na odpowiedzialność społeczną. Dzięki temu uczniowie odbierają cenne lekcje, stają się świadomi i czują, że są częścią świata, w którym żyją. Co zrobić, żeby dzieci były bardziej zaangażowane w te lekcje? Komunikować się z nimi językiem, którym posługują się na co dzień, czyli językiem cyfrowym. Dzięki wykorzystaniu technologii i mediów cyfrowych można skuteczniej docierać do młodych umysłów, pokazywać, jak dbać o innych ludzi, środowisko, lokalnie i globalnie zmieniać rzeczywistość.

Od czego zacząć edukację odpowiedzialności społecznej?

W pedagogice często mówi się o negatywnym wpływie technologii na rozwój dzieci. Ale warto również znać te dobre strony.

Wybierz dostępne narzędzia i dopasuj je do potrzeb i możliwości swoich uczniów. Niektóre dzieci interesują się grami komputerowymi, jedne są raczej bierne i wolą np. tylko oglądać filmy, a jeszcze inne z chęcią tworzą własne rysunki, animacje lub mają zdolności do przywództwa i inicjowania wydarzeń. Przygotuj uczniów do bycia świadomymi i empatycznymi ludźmi, wykorzystując ich naturalne talenty oraz technologie, z których korzystają na co dzień.

1. Lekcja o pożytecznej komunikacji w sieci

Dzieci mogą, a nawet powinny zabierać głos w sprawach dotyczących ochrony środowiska, obrony praw człowieka i zwierząt. Już uczniowie szkoły podstawowej doskonale poruszają się w świecie mediów społecznościowych. Warto to wykorzystać do organizacji lub promowania szkolnych akcji społecznych za pośrednictwem znanych portali. W ten sposobów omawiamy i przedstawiamy metody podnoszenia świadomości i dokonywania zmian za pomocą internetu. Hashtagi, petycje, tweety mają realną moc oddziaływania, dzięki którym zwiększają się zasięgi wartościowych treści.

Co można zrobić z uczniami?

Wymyślcie wydarzenie, które będzie promowane przez internet. Może to być aukcja charytatywna, zbiórka materiałów dla pobliskiego schroniska lub akcja promująca jakieś idee, ruch, postawę (np. antyrasizm). Zobaczysz, jak dzieci bardzo się zaangażują, wiedząc, że mogą wykorzystywać narzędzia, które lubią i są dla nich codziennością. Niech nagrywają filmy, tworzą plakaty, memy, piszą blogi, następnie rozpowszechniają je w sieci. Stwórzcie grupę na Facebooku lub czat na WhatsAppie. Wymieniajcie się informacjami, cieszcie się, że robicie coś dobrego.

Korzyści?

Lepsze zrozumienie przydatności mediów społecznościowych do promowania wartości społecznych. Wykorzystywanie technologii do wywierania wpływu społecznego. Pokazanie młodym ludziom, że internet to nie tylko „pusta” rozrywka i bierne przyjmowanie treści.

2. Lekcja o życiu w wirtualnej rzeczywistości

Nie każdy uczeń zdaje sobie sprawę z tego, że wszystko co robi w internecie, zostaje w nim na zawsze. Każde napisane słowo, każde dodane zdjęcie zostawia po sobie ślad. Zdjęcia czy grafiki są czyjąś własnością i nie powinno się ich wykorzystywać bez pozwolenia. To dobry moment, by pokazać, jak zachowywać się odpowiedzialnie, by nie krzywdzić innych i nie psuć sobie opinii.

Co można zrobić z uczniami?

Pokaż swoim uczniom stronę https://web.archive.org/, na której znajduje się archiwum stron internetowych. Można tam znaleźć teksty i zdjęcia, które zostały dodane nawet 10 lat temu, choć pozornie ich już nie ma, bo zostały usunięte. To często działa na wyobraźnię. Jeśli przeciętny człowiek ma łatwy dostęp do archiwalnych treści, to jakie informacje o nas mają tacy giganci jak Google czy Facebook? Przedstaw historie dziennikarzy czy gwiazd, którzy za napisanie np. rasistowskich tekstów 5 lat temu zostali zwolnieni z pracy lub stracili kontrakty. Wytłumacz, czym jest plagiat i prawa autorskie, pokaż portale, z których można za darmo pobierać zdjęcia.

Korzyści?

Nauka odpowiedzialności i bezpiecznego korzystania z internetu. Poznawanie dobrych i złych stron technologii, zwiększanie świadomości społecznej wśród uczniów.

3. Lekcja o globalizacji w świecie cyfrowym

Dzięki technologiom ludzie mogą się komunikować ze sobą bez względu na to, gdzie mieszkają. To dobry moment, by pokazać uczniom, jak tworzyć globalną społeczność i włączać się do różnych społecznych programów, a także kształcić za pośrednictwem internetu.

Wiele międzynarodowych uczelni tworzy kursy e-learningowe, dzięki którym uczniowie przejmują odpowiedzialność za swoją naukę. Moduły na ogół są przygotowywane w taki sposób, by lepiej zrozumieć przyswajane treści. Pojawiają się w nich filmy, rebusy, zagadki, infografiki, dzięki którym nauka jest ciekawsza i mniej przytłaczająca. Z kolei organizacje i firmy tworzą programy społeczne, do których zapraszane są szkoły z całego świata.

Co można zrobić z uczniami?

Jest wiele opcji. Przykładowo Microsoft stworzył bardzo atrakcyjny program Education Skype, dzięki któremu można doświadczać niesamowitych rzeczy. Uczniowie dosłownie stają się obywatelami świata, gdyż mają możliwość odbywania wirtualnych wycieczek po zagranicznych muzeach czy parkach narodowych. Mogą rozmawiać przez Skype z przewodnikami i ekspertami. Równie ciekawa jest możliwość połączenia się z innymi klasami w celu wymiany kulturowej lub wspólnego grania w specjalnie przygotowane gry. Porozmawiaice tam z uczniami z Polski, Ameryki Południowej czy Azji.

Korzyści?

Czerpanie z doświadczeń wielu kultur, poznawanie problemów ludzi z innych krajów. Edukacja społeczna i kulturowa z wykorzystaniem nowych technologii.

Wykorzystaj technologię, by wspólnie z uczniami zmieniać świat

Jak widać, pedagog ma wiele możliwości, by uczyć, jak stać się odpowiedzialnymi uczestnikami świata cyfrowego. Może nie tylko omawiać różne aspekty technologii, ale także zachęcać do uczestniczenia w projektach przyczyniających się do pozytywnych zmian społecznych. Pamiętaj jednak, że nadmiar technologii jest przytłaczający, dlatego wszelkie nowości w lekcjach powinno się wprowadzać stopniowo i mając na uwadze wiek uczniów.

Autorka: Joanna Szymańska


Źródła: https://internationalschoolmn.com/news-blog/blog/a-parent-s-guide-to-social-responsibility-learning-in-s https://education.skype.com/ ; https://www.thetechedvocate.org/elearning-course-design-theyll-love/; https://4thworldmovement.org/fourth-world-peoples-university-social-media/ ;


Inne teksty, które mogą cię zainteresować

Dlaczego dziś biblioteki są ważniejsze niż kiedykolwiek?

Komunikacja w sieci – jak to zrobić?