Empatyczna komunikacja. Co to właściwie jest?

29.10.2020

Photo by Bewakoof.com Official on Unsplash


Aby stworzyć z kimś kochający związek – z dzieckiem, parterem, rodzicem – musimy komunikować się w sposób delikatny i nie pozbawiony miłości. Taką komunikację charakteryzują:

Słuchanie

Dobra rozmowa zaczyna się od wysłuchania, co twój partner (także dziecko, wspólnik, przyjaciel) ma do powiedzenia. Nie próbuj  od razu przechodzić do stawiania zarzutów, czy kontrolowania tego, co chciałaby powiedzieć druga osoba. Oczywiście, wyrażenie twoich emocji i przedstawienie twojego punktu widzenia też są ważne. Ale nie zaczynaj od tego. Nie wchodź w słowo, nie przerywaj. Postaraj się zrozumieć co chce przekazać druga osoba. Obserwuj jakie emocje się u niej pojawiają. Na tym etapie nie walcz. Próby zakrzyczenia drugiej strony nie rozwiążą sporu.

Otwarte serce i umysł

Można by to streścić do zasady: słuchaj tak, jak na pierwszym spotkaniu. Czyli zanim sobie wyrobiłeś przekonania na temat drugiej strony, zanim zacząłeś zakładać, że twoja żona „zawsze”, zanim stałaś się pewna, że twój mąż „nigdy”. Obie strony mogą mieć wyrobione stereotypy na swój temat. W tej chwili one nie pomagają. Skromnie załóż, że może nie wiesz wszystkiego, że może dowiesz się czegoś nowego, interesującego. Nawet osoba, której nie lubisz w jakichś sprawach może mieć rację, czy coś ciekawego do przekazania.

Wzajemny szacunek

Szacunek wyraża się między innymi tym, że nie próbujesz od razu podważać wszystkiego, co powiedział twój rozmówca, bronić się przechodząc do kontrataku: „przecież to ty zawsze…”. Wasz odbiór rzeczywistości nie musi być identyczny. Jeśli nie rozumiesz, pytaj. Masz prawo powiedzieć, że z czymś się nie zgadzasz. W ten sposób wyrażasz swoje zdanie. Nie masz prawa mówić: „jesteś nienormalna jeśli tak uważasz”. To ocena i odbieranie drugiej osobie prawa do opinii innej niż twoja. Jeśli uważasz, że ktoś się myli, nie ma pełni informacji, także możesz o tym powiedzieć bez obrażania tej osoby.

Wyrażanie swoich myśli i uczuć delikatnie i prosto

W bliskich relacjach możemy rozmawiać o swoich marzeniach, nadziejach i rozczarowaniach. Nawet o fantazjach seksualnych, jeśli taką mamy ochotę. Takie rozmowy wzmacniają poczucie bliskości, upewniają o wzajemnym zaufaniu. Nie są możliwe w relacjach, w których dochodzi do przemocy emocjonalnej i w relacjach, w których partnerzy wykorzystują to, z czego im się zwierzono, w kłótniach. Niedopuszczalne jest mówienie w sposób, który obraża, niszczy poczucie własnej wartości. Nawet w kłótniach nie mogą się pojawiać obelgi. Jeśli przeklinacie pod wpływem emocji, upewnijcie się, że druga osoba także odbiera to tylko jako ekspresję emocjonalną, a nie czuje się atakowana. Wulgaryzmy mogą budzić lęk i stwarzać atmosferę wrogości.

Jeśli wasze rozmowy i spory zaczynają przypominać błędne koło, z dobrze znanymi powtarzalnymi opiniami, oskarżeniami, zacznijcie to obserwować. Jakie słowa, czy reakcje was wzbudzają, kiedy zaczynacie powtarzać dobrze znany schemat? Czy dotyczy to wszystkich tematów, czy tylko jakichś wybranych, jak np. seks, czy podział obowiązków? Jeśli coś nie działa, nie ma sensu tego powtarzać!

Spróbuj następnym razem coś zmienić, użyć innych określeń, inaczej wyjaśniać partnerowi swoją perspektywę. Nie prowadźcie ważnych rozmów poprzez mejle, smsy, komunikatory. Łatwiej wtedy o nieporozumienia. Bez informacji, które wyciągamy z mowy ciała, tonu głosu, możemy źle odczytać intencję drugiej strony. Jeśli w ten sposób zacznie się spór, ustalcie, że porozmawiacie na żywo.

Autorka: Anna Golan


Inne teksty, które mogą cię zainteresować

Jak brak snu odbiera nam seks? Technologia kontra sen.

Jak w ciele tak w świecie. Parę słów o akceptacji.

Czas. Co robić, kiedy nie korzystamy z Internetów?