Dzieci chcą używać social mediów – co robić?

19.02.2020


Jak wynika z badań, przeciętny polski nastolatek posiada aż 3–4 konta na różnych portalach społecznościowych, a najwięcej czasu spędza w serwisie YouTube oraz korzystając z powiązanego z Facebookiem komunikatora Messenger [1]. I choć regulaminy serwisów społecznościowych zwykle określają minimalny wiek użytkownika wymagany do założenia konta, obejście tych zasad nie jest problemem. Co jednak robić, gdy z social mediów chcą korzystać coraz młodsze dzieci? Jakie zasady bezpieczeństwa w sieci warto im przekazać?

Media społecznościowe to jeden z najczęstszych powodów, dla których dzieci chcą mieć dostęp do Internetu. Ułatwiają one komunikację z rówieśnikami, oferują natychmiastowy dostęp do informacji i dają poczucie bycia częścią wirtualnej społeczności. Niosą ze sobą jednak również wiele zagrożeń. Zaczynając od niebezpieczeństwa związanego z możliwością podszycia się dorosłej osoby pod rówieśnika. Następie możemy zwrócić uwagę na hejt i ryzyko uzależnienia. Kolejne może być nadmierne porównywanie się z innymi oraz wynikające z tego powodu problemy z poczuciem własnej wartości. Ponieważ dzieci nie są w stanie same się przed tymi zjawiskami bronić, bezpieczeństwo w social media powinni zapewnić im rodzice.

Media społecznościowe – Granica wieku

Po pierwsze, media społecznościowe nie nadają się dla naprawdę małych dzieci – eksperci twierdzą, że maluchy, które nie potrafią jeszcze czytać ani pisać, nie powinny z nich korzystać, ponieważ wywoła to tylko ich frustrację [2]. Dla tych dzieci odpowiedniejsze będą aplikacje i gry dostosowane do ich wieku i gwarantujące im bezpieczeństwo w Internecie. W przypadku przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej ważne jest również, by rodzice jak najczęściej towarzyszyli im w odkrywaniu możliwości, jakie oferuje dostęp do Internetu.

Trudno jednoznacznie wskazać wiek, w jakim dziecko jest gotowe na korzystanie z mediów społecznościowych. Podobnie jak w przypadku zakupu pierwszego smartfona, najistotniejszy będzie tu stopień dojrzałości dziecka. Poszczególne portale prowadzą różną politykę w tym zakresie, np. na Facebooku konto można założyć dopiero po ukończeniu 13. roku życia. Nie da się jednak ukryć, że z social mediów korzystają dużo młodsze dzieci. Presja rówieśnicza może stać się powodem, dla którego również nasza pociecha zechce założyć sobie konto w social mediach. Jak wiadomo, ostre zakazy zwykle nie odnoszą skutków, dlatego o bezpieczeństwo w Internecie trzeba zadbać w inny sposób.

Jakie zasady bezpieczeństwa warto stosować?

1. Zanim zgodzisz się na założenie przez dziecko konta w serwisie społecznościowym, sprawdź informacje na jego temat: kim są użytkownicy, jakie treści udostępniają itd. Pozwoli Ci to ocenić, czy jest to odpowiednie miejsce dla Twojego dziecka.

2. Przeprowadź dziecko przez proces zakładania konta na wybranym portalu społecznościowym. Pokaż mu, jak stworzyć bezpieczne hasło i powiedz, czego nie powinno robić w Internecie (np. zakładać fałszywych kont znajomym, udostępniać swoich danych adresowych, numeru telefonu itd.).

3. Określ limity czasowe korzystania przez dziecko z social mediów.

4. Ustal wspólnie z dzieckiem zasady postępowania w social media, np. nie pisz w Internecie rzeczy, których nie byłbyś w stanie powiedzieć komuś w twarz, nie obrażaj innych użytkowników, nie używaj wulgaryzmów.

5. Upewnij się, że dziecko rozumie, że wrzucone do Internetu zdjęcie czy tekst pozostaje tam na zawsze i mają do niego dostęp wszyscy. Pokaż, jak zmienić ustawienia prywatności w danym serwisie.

6. Naucz dziecko, jak może zgłosić niewłaściwe zachowanie innych użytkowników w social mediach – serwisy zwykle udostępniają taką możliwość. Wyjaśnij, że jest to dobry sposób na zapewnienie sobie i innym bezpieczeństwa w social mediach.

7. Uczul dzieci, by nigdy nie udostępniały swoich haseł innym osobom.

8. Uświadom dzieciom, że w Internecie mogą natknąć się na oszustów. Z tego powodu nigdy nie powinny umawiać się same na spotkanie z osobą, którą znają tylko z social mediów. Jeśli dziecko naciska, możesz zaproponować, że pójdziesz na spotkanie razem z nim.

Oczywiście mogą się zdarzyć sytuacje, w których nawet mimo stosowania tych zasad, dziecko spotka w social mediach coś nieprzyjemnego. Najważniejsze wówczas to spokojnie z nim o tym porozmawiać i dokładnie wypytać o to, co się stało. Kluczowe, by dziecko miało poczucie, że w każdym momencie może do nas przyjść i uzyskać wsparcie.

Autorka: Zofia Kortas


Źródła: [2] Oprac. na podstawie: https://www.commonsensemedia.org/social-media/what-are-the-basic-social-media-rules-for-elementary-school-age-kids-0; [1] Raport „Młodzi Cyfrowi”, październik 2019, dostępny do pobrania na stronie: https://dbamomojzasieg.com/mlodzi-cyfrowi/.


Inne teksty, które mogą cię zainteresować

Wyplątać się z sieci. Równowaga cyfrowa we współczesnej szkole

Czy technologia sprawia, że jesteśmy mniej społeczni?